Hepimizin başa çıkamayacağı acı, üzüntü, sorun ve sıkıntılar vardır. Bazı sorunlar birimize başa çıkılabilir gelirken, diğeri için büyük bir dert olur. Bu duygular ve sorunlar bugün yaşanan bir durumla ya da geçmişle ilgili de olabilir. Yaşanmış ya da yaşanan olayla ilgili duygular doğru bir kaynakla ifade yolu bulamaz ise çeşitli kaygı bozukluklarından biri olarak vücut bulabilir.

İnsanoğlu başa çıkamayacağı duygular ve durumlardan kaçınır ve onun yerine uğraşacak panik atak, takıntı, bedensel rahatsızlıklar, depresyon gibi daha elle tutulur bir gereç bulur. Yıllarca ilaç tedavisine rağmen tekrarlayarak devam eden bu hastalıklar, kaynağına yönelik çalışmadıkça bataklıktaki sivrisinekler gibi tekrar tekrar yumurtadan çıkarlar.

Bazen de kendimizi var etmemizi engellemenin bir yoludur panik atak ya da diğerleri. Ne zaman kendimizi ortaya koyacak bir karar ya da etkinlik içine girecek olsak (okula başlamak, iş değiştirmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak, sunum hazırlamak, kariyer çalışması yapmak, bir elbise seçmek, araba almak v.s) huzursuzlanıp suçlu hissediyor isek, bu kendilik aktivasyonunu durdurmanın yollarından biri olarak bir panik atak ya da takıntı aktiflenir. Bir bakıma savunma sistemi olarak çalışırlar ancak çoğu kez hayatımızı baltalayan işlevlere dönüşürler. Panik atak nedeniyle işimize gidemez, yolculuk yapamaz-uçağa binemez oluruz. Basit bir alışveriş kâbusa dönüşür. Günlük işlerden, ailemizden, keyif aldığımız her şeyden vazgeçeriz.

Tüm bunlara değer mi? Biraz farkındalık iyi gelir.

Uzm Dr Funda Güdücü Sağır