Mutluluk yaşam hedefi olamaz.

Sürekli mutlu hissetmek mümkün olabilir mi? Yoksa mutluluk derken uyuşmaktan mı bahsediyoruz. O da gelir geçer bir duygu hüzün gibi kızgınlık gibi…

Neden mutlu olmanın yolları aranır durmadan? Mutlu olmalıyım inancı vardır çünkü.

Neden üzüntü duymanın yolları diye sayısız kitaplar yoktur. Mutlu olmanın bilmem kaç yolu vs kitaplar mevcuttur. Bu kitaplar size gerçekten mutlu hissettiriyor mu?

Bu yanılsama ne işe yarıyor acaba -meli -malılara o kadar takılıyoruz ki gereken duygulardan kaçınıyoruz. Hatta öyle hal alıyor ki, önemli olan benim mutluluğum inancıyla diğergamlıktan vazgeçip bencilleşiyoruz. Yakında mutlu olacağız derken yalnızlıktan yakınır hale geleceğiz çünkü bu da mutlu etmeyecek. Nedir bu duyguları dahi kontrol ihtiyacı?

Kim pompalıyor bize bu mutlu olmalısın inancını acaba?

Kapitalizme hizmet eden herşeye bir bakın. İnsanlar mutlu olmayı hedef edinince, bu meşhur mutluluk felsefecileri neye hizmet ediyor ve nasıl yol gösteriyor acaba?

Tatile çıkmalıyım, en iyi evde ve yerde yaşamalıyım, daha iyi görünmeliyim, şu arabayı almalıyım…bunun için de kazancımı artırmalıyım. Kapitalizmin daha iyi nasıl kölesi olurum? Daha çok çalışacağım, daha çok harcayacağım. Niye satın aldıkça daha çok mutlu mu oluyorum, evet birkaç dakika aynen sadece birkaç dakika. Bunca dizi filmler, reklamlar, kitaplar kime ya da neye hizmet ediyor olabilir ki?  Herkes o kocaman villalarda esas oğlan ile kızı oynayarak mı yaşıyor? Televizyonun içinde hapsoldukça uyuşmuş vaziyette mutlu olduğumuzu zannederken esrar kullanandan ne farkımız kalıyor. Kısa vadeli mutluluk arayışlarının karşılığını kapitalizmin isteklerini yerine getirmekte mi buluyoruz?

Mutluluk bir hedef değildir olamaz da, sadece diğer duygular gibi bir sonuçtur ve geçicidir.

 

Sen Beni Gönlünce Mutlu Mu Sandın
Ömrümü Bos Yere Çalan Dünyada

Ah Yalan Dünyada Yalan Dünyada
Yalandan Yüzüme Gülen Dünyada

Neşet Ertaş’dan alıntıdır.

 

Uzm Dr Funda Güdücü SAĞIR