Kadın olmak;

Kadınlığı ergenlik, yetişkinlik, menopoz dönemleri diye değişimlerle sınırlayamayız. Ergenlikle beraber uyanan dişilik hormonları, günlük hatta saatlik değişim gösterir. Doğuştan gelen dişil hassasiyet ve çocukluk oyunlarına da bakarsanız sadece hormonlar değil düşünce işleyiş sistemlerinin farklılığını görürsünüz. Birçok oyuncak içinde bebek oyuncaklara içgüdüsel yöneldiklerini biliriz. Bir evcilik oyununda dahi bebeğin ihtiyaçlarına dair sıralamayı erkek çocuğuna göre daha iyi organize eder.

Genç kızlık ve yetişkinlik döneminde hormonlar sürekli değişim gösterir. Bir ay içinde kadın vücudundaki ÖSTROJEN VE PROGESTRON salınımı öyle değişiklikler gösterir ki; kadınların ruh hali de buna göre değişir. Kadınları bu nedenle de hormonları yönetir diyebiliriz. Adet dönemi öncesi gerginlik hatta bazen 15 güne uzayan bunaltı ve depresif bulgularla disforik bozukluk, menopoz öncesi ve menopozla birlikte hormonların vücutta azalmasına bağlı yaşanan ruhsal değişikliklerin nedeni bu iki hormon. Değişen vücut dengeleriyle birlikte dış stresörlerle de mücadele içindedir kadın. Bir gün başa çıkabildiği bir sorun bir başka gün oturup ağladığı bir durum oluverir. Hatta bazı ülkelerde bu döneme ait suçlar cezai indirimle değerlendirilir. Adetin hemen sonrası dönem ise en verimli, en sakin dönemdir.

Bu iki hormonun vücuttan çekilmesiyle birlikte kadında yaşlanma süreci başlar. Bir kadın çoğu kez analık içgüdüsüne dayalı olarak üretkenlik ve vericiliğini ortaya koyar. Bu anne olarak ta üretkenlik, şefkat, anlayış ve bağlılığı zirvesine ulaşır.

Menopoz hayatın en güzel dönemlerinden olabilir. Çünkü hayatında hemen her şey belli bir düzene girmiş, dinginleşmiş hisseder. Bazen menopoz bir kayıp duygusuyla da karşılanabilir; annelik yetisinin artık olmaması, genç olamamak, cinsel arzunun kaybolacağı düşüncesi, yaşlanma psikolojisiyle beraber bazı fiziksel bozulmalar bu duyguyu pekiştirir.

Kadın olmak bir zanaat olmasa, bu denli sık değişim işlenip yönetilemezdi.

 

Uzm. Dr. Funda Güdücü Sağır