Türkiye nin en büyük kentinden, en ücra köşesine kadar kız ya da erkek çocuklarımız, cinselliği daha ne anlama geldiğini bilmeden, çeşitli boyutlarda en yakınlarından istismar ve şiddet olarak yaşıyorlar. Bu çocuklar,temel güven duygusunun atıldığı yaşlardan başlayarak bu güven duygusunu besleyecek, baba ve anne, dede, dayı amca, abi olmak üzere en güvendiği yakınlarından cinsel istismara uğruyorlar. Bunun adı ensest oluyor. Bunu yaşayan kurban yani çocuk, sevgimi? başka bir şey mi? olduğu anlamını bulmaya çalışırken bir süre sonra bunun yanlış bir şey olduğu duygusuna düşmeye başlıyor bunu anlaması ileri yaşlara kadar varabiliyor.hatta kendini suçlayabiliyor. Buna göz yuman, babanın cinselliğinden, şiddetinden kaçınan anne, maalesef yavrusunu kurban olarak sunabiliyor. Burada dürtü kontrol bozukluğu yaşayan baba,dede,dayı v.s. toplum önünde aklanması, aile içi çatışmaların engellenmesi için olayların üstü örtülüyor. Kız ya da erkek çocuğun kişiliği, cinsel kimliği parçalara bölünmüş ya da dağılmış olarak saklanıyor. Bedenindeki morluklar, izler kayboluyor. Ruhunda açılan yaralar tekrar ne zaman ağrıyacağı belli olmaksızın görmezden geliniyor. Kurbanlarını en yakınından seçen bu kişilerde kendi kişilik bozukluklarının kurbanı. Çoğu kez narsistik davranış bozukluğu şeklinde ortaya çıkan bu davranışlar, bazen toplum önünde oldukça saygın bireylerin görünmeyen yüzünde saklı kalıyor.

Bu çocuklarımızın travmasını ileriki yaşlarda bazen psikoz, bazen borderline kişilik bozukluğu, bazen çoklu kişilik bozuklukları vs. şeklinde kendine ve topluma yararı olmaktan çok bu yarasını yanlış yerlerde tamir etme telaşı içinde oluyorlar.

Çocuklarımızın hertürlü istismarına ailenin gözü kulağının açık olması, farkında olan yakınların çocuğun elinden tutması çok önemli. Onun anlatmak isteyipte anlatamadığını fark ettiğiniz durumlarda onun başına her ne gelmiş olursa olsun, daima sevileceği ve yargılanmayacağı duygusunu aşılamamız çok önemli.