Bazı insanlara baktığınızda bağımlılık onun kaderi diye düşünürsünüz. Hayatı yolunda gitmemekte, işi, ailesi dağılmış durumdadır. Çevresinden anne babası bile uzaklaşmıştır.  Yalnızlık içinde arkadaş edindiği şişesine sarılmış, bir kenarda sızmış gördüğünüz o insan bu noktaya bir anda gelmemiştir. Bağımlılığın basamaklarını birer birer tırmanmıştır. Önce dostlarla haftada bir iki kere içilen keyif içkisi ya da arkadaşlarla yine keyif için alınan esrar, kokain, haplar zamanla keyif için de yetersiz, kederi bastırmak için de az gelir. Etrafında birlikte keyiflenen dostların sayısı giderek azalır. Artık alkol almak için sofraya bile ihtiyaç duyulmaz. Eşten, çocuklardan gizlenerek içilen alkolün çeişitliliği artar. Gücü neye yetiyor ise… alkol ya da maddenin tükettiği beynin eseri olarak maddi ve manevi tükeniş başlar. İşinin, ailesinin, hedeflerinin artık anlamsız geldiğini hisseder ki o noktada artık yalnız kalmıştır. Eşinin” yeter artık bu kadar içme,,  “ çocukların rızkını alkole verme, bir doktora gidelim yardım alalım,, gibi cümleleri daha önce vıdı vıdı gibi gelirken bu sesleri arar hale gelir. Şimdi istese de alkolü ya da esrar ya da her neyse bırakmak için destek bulmak zordur. …

neyse ki ailece birbirine bağlı bir milletiz. Kolay kolay aile bireylerine zor durumlarda “ne halin varsa gör,, demiyoruz. Eşinden, alkol yüzünden defalarca şiddet görmüş hanımların eşi için ne kadar çabaladığını görürüz.  Bu durum da bazen çare olmaktan çok yarattığı sorunları görmekten alıkoyabiliyor tabi..Eşimize, dostumuza bu konuda destek olmalıyız. Ancak bu destek onların yaşadıkları ve yaşattıklarını yoksayarak değil, bilakis zaman zaman sorunla başbaşa bırakıp neler olduğunu idrak etmesine yardımcı olmakta bir yöntemdir. Herşeyden önce bir uzman yardımına yönlendirmek onun iradesine en büyük destek olacaktır.

Beyinde bu keyif verici madde kullanımının yarattığı değişimleri, beyinde oluşmuş yolakları  işlevsiz hale getirmek için zamana ihtiyaç vardır. Bazen ayaktan ilaç tedavisi ya da terapiyle, bazen de yatarak tedavi gerekli olabilir. Gerekliliklerden kaçınmak alkol ya da madde bağımlısının sıklıkla yaptığı davranışlar olsa da aile bu durumun bilincindedir. Almadığı ilaçlar, gizli tükettiği maddelerin yakınları çoğu kez farkındadır. Bağımlı sadece kendini kandırmaktadır. Kişi ancak kendisi isterse yardımcı olunabilir düşüncesi, sağlıklı düşünebilir beyinler için geçerli olsa gerek. Nasıl ki intahar vakasına gözyummayıp bu onun kararı demiyor isek, madde ile gerçekleşen yavaş intaharı da destekleyemeyiz.

Bu gibi durumlarda tekrarlayıcı başlayıp bırakma öyküleri olacaktır. Sabırla bırakma girişimlerini destekleyerek “temiz,, diye tanımladıkları süreleri uzatmaya çalışmak, beynin sağlıklı karar verme yetilerini geri kazandıracak ve bu döngünün kırılmasına yardımcı olacaktır. Fiziksel görünümünde bunlara paralel sağlıklı değişime uğraması aileyi iyi yönde cesaretlendirecektir.

Tedavi uzun bir süreç ister, bu yolda onu yalnız bırakmamak önemli. Kişi de daha sağlıklı düşünebildiği dönemde artık hayatında alkol ve maddenin yeri olamayacağını kabul etmesi gerekir. Alkol ve madde çağrışımında bulunan uyaranlardan, ortamlardan kendini kontrol edebileceğine inansa da uzak durması önemli. Bir seferden Bir şey olmaz düşüncesi sadece  beynin bir oyunudur.Keza bu tür alışkanlıkları olan arkadaşlar artık samimi dostlar olmamalıdır. Yeni hobiler, uğraşlar edinmek için, daha önce yapamadıklarınızı gerçekleştirmek için iyi bir fırsat diye düşünülebilir bu zaman.

Bir alkol bağımlısının 8 yaşındaki oğlunun, babası ile tekrarlayan doktor ziyaretlerinden birinde muayeneye girerek oyun oynamak istemesi dikkat çekiciydi. “Ancak babamla araba yarışı yapabilirim,, demesi de daha önce çocuğuyla sadece şiddet üzerinden ilişki kurarken,  artık çocuğuyla ne kadar keyifli zaman geçirdiğinin kanıtıydı.