İnsanoğlu her daim mutlu olması gerektiğine inanır. Bir düşünün bu nasıl mümkün olabilir ki . Böyle bir gerçeklik olamaz. Kaldı ki yemeğin tuzuyla, müşterinin ne dediğiyle, saçınızın rengiyle vs. o kadar çok şikâyet edilebilecek sebepler bulurken, bırakın mutluluğu önce kendimize ve çevremize huzur veriyor muyuz?

Her şeyin yolunda gittiğine inanmak bile zor gelir bazen, mutlaka bir pürüz çıkacaktır ki çıkar. Çünkü pürüzler her zaman hayatımızda zaten mevcuttur. Onların varlığını kabul etmek yerine sürekli düzeltmeye çalışmak ne denli yorucu ve sıkıntı verici değil mi? Yani bizi huzursuz eden yine biziz, olaylar ya da durumlar sadece tetikleyici bir unsur. Ya şöyle olursa ya geç kalırsam, ya hastalanırsam…. KONTROL etmek ne kadar mümkün olabilir ki? Nereye kadar gücümüz yeter?

Kıyaslamalar ve kıskançlıkla gelen huzursuzluk; onun evi var tabii borcu yok,  oğlu da şurayı kazanmış, evine aldığı makine muhteşem biz de olsa bende neler yapardım. Takdir etmek değil içinde kıskançlık olan her kıyaslama huzursuzluk getirir, çünkü elindekileri göremez, şükretmezsin.

Hırsla gelen huzursuzluk, yine elindekilerle yetinmeyi bilmeyip, daha fazlasına göz dikmekle olur.

Huzursuzluğumuzu farklı yerlerde aramak yerine kendi şükürsüzlüğümüzde bulursak belki kendimize de şifa oluruz. Elimizdeki nimetleri gördükçe paylaşmak, yine huzursuzluğun bir şifa kapısı olacaktır.

Bir de insanları, kurumları memnun etme davamız var elbette. Kimi, neyi ve nereye kadar? Patronu mu, arkadaşı mı, anneyi mi ve en son ne yapabilirsin onlar için? Mesaiye kalırsın, en sevdiği şeyi alırsın ama bir teşekkür etmediğinde yıkılırsın; çünkü amacın onu memnun ya da mutlu etmektir. Memnun etmenin başka yollarını ararken yaşadığın uykusuzluk, mide krampları, sırt ağrılarını huzursuzluğun yanına bonus olarak alırsın.

Özetle kontrol etme duygumuz, kıskançlık ve hırslarımız, şükürsüzlük ve paylaşmacı olamayışımız, memnun etme kaygımız hep huzursuzluklarımızın kaynağı olacaktır.

 

Uzm Dr Funda Güdücü SAĞIR