Suçlu Hissetmek

Suçlu Hissetmek


İnsanoğlunun katlanmakta zorlandığı iki duygudan biridir suçluluk.Diğeri de değersizlik..Değersizlik duygusu daha az ifade olabilirken suçluluk daha kabule açıktır.

Suçlu hissetmek öyle olduğuna inanmaktır. Yanlış yaptığına ya da zarar verdiğine inanmak ve kendini affedememek. Mutlaka  birilerini incitmiş olmak ta gerekmez. Bu bir duygudur gerçekte suçlu hissetmesini gerektirecek koşullar olmayabilir. Birisine hissettiği duygudan bile suçlu hissedebilir.uzman-psikolog-kadikoy-suclu-hissetmek

Herkes zaman zaman  kendini suçlu hisseder, ancak bazı insanlar bu duyguyu daha sık deneyimlerler.Bizim toplumumuzda da bizimle varolan bir duygudur suçluluk…

Kızgınlığımızdan bile önce tanımlayabildiğimiz, her daim varlığını hissedebildiğimiz, omuzlarımızdan bizi aşağı bastıran bir yük çoğu kez. Daha çocuklukta tanıdığımız bu duygu günah çıkartma ya da kendine ceza kesme ile bedel ödeyerek karşılığını bulur. Yoksa dayanılası bir duygu değildir. Bu ağır duyguyla başa çıkmak zamanla güçleştiğinden ona göre daha hafif kalan takıntı, panik atak, bedensel ağrı ve rahatsızlıklarla meşgul olarak uzaklaşmaya çalışır.

Kendine güvensiz, mükemmelliyetci, kızgınlık duygularıyla başa çıkamayan, depresif olmaya meyilli, kaygılı ve daima kontrollü olma ihtiyacı içinde olanlar daha çok bu duyguyla tanışıktırlar.

Uzm.Dr.Funda Güdücü SAĞIR

Paylaş

Gelisim Psikiyatri